Kondenzace ve světlovodech

Kondenzující světlovody jsou častou příčinou chybné montáže světlovodů. V některých případech může jít i o nevhodné produkty pro danou aplikaci.

  • Máteli problém s kondenzací světlovodů můžeme Vám pomoci provádíme, opravy, výměny, posudky a konzultace.

Svetlovod-kondenzace-vnejsi

Tyto problémy má v dnešní době většina výrobců již vyřeneno. Jsou výrobky, které nedoporučuji do plochých střech a koupelen a už vůbec jejich kombinací. Většinou jde o produkty nejlevnější na e-shopech. Přerušovač tepelného mostu také není vždy záchranou, ve většině případu je jen snižovač prostupu světla. Musí být vyroben kvalitně a být 100% těsný a dobře namontován. Jsou však případy, kdy to bez něj nelze (např. pasivní dům).

Kondenzace světlovodů vzniká, tak že se na chladném povrchu nasití vzdušná vlhkost a vytvoří rosu nebo kapky vody.

Kondenzaci světlovodů lze rozdělit:

1, Vnitřní kondenzace na tubusu nebo kopuli

2, Vnější kondenzace na tubusu nebo stropním difuzéru popř. na kopuli.

Vnitřní kondenzace

K vniřní kondenzaci u světlovodu, z mých zkušeností, dochází ve většině případu o vadu výrobku nebo špatném návrhu typu světlovodu, skladby aj.

Pokud se Vám objevila kondenzace uvnitř světlovodu. Může být příčinou špatné těsnění stropního difuzérů, jeho absence nebo netěsnost (např. již z výroby). Dalším důvodem může být nedokonalé přelepení spojů tubusu to je ale vyjímečné. 

Pokud dochází k orosení na kopuli z vnitřní strany a kapky nepadají do spodní části světlovodu, je kondenzace v normě a ve většině případů odkape na střechu kanálky nebo přes kartáčové těsnění (dle výrobce).

Světlovod také může být orosený na tubusu většinou nad koncem úrovně tepelné izolace. Pokud se toto děje při extrémních mrazech pod -10°C, není potřeba si s tím lámat hlavu, při oteplení se vše odpaří. 

Problémem je až se na difuzéru tvoří kaluž. Toto je zapotřebí ihned řešit a hlehat příčinu.

Kondenzace se vždy děje při prudkém poklesu teploty o více jak 20°C rozdílu. Toto se může dít v zimních měsících. Pokud se tak děje bez těchto příčin nemusí jít o kondenzaci.

Kondenzát na stropním difuzéru nemusí vždy znamenat vnitřní kondenzaci. Může tak docházet ke kondenzaci vnější nebo zatečením. A voda steče do stropního zakončení difuzéru světlovodu.

Vnější kondenzace

Vnější kondenzaci řešíme jen jako technici na přizvání již problému a ve většině případů se jedná o zatečení do ploché střechy.

V případě, že světlovod kondenzuje na vnější straně tubusu, jedná ve většině případech o absenci tepelné izolace tam, kde má být. Dalším častým případem je nenapojení parotěsné vrstvy na světlovod nebo špatné provedení této vrstvy. 

Světlovod kondenzuje na vnější straně stropního zakončení difuzéru. Toto vzniká nízkou povrchovou teplotou difuzéru a vysokou vzdušnou vlkostí. Ve většině případu jde o krátkodobý stav v rámci hodin. Odstranit ho lze snížením relativní vlkosti v domácnosti (vyvětrat). Pokud se jedná o dlohodobý problém, lze zateplit tubus (pokud je to možné např. půda). Pokud se světlovod orosí při -18°C jedná se o extrém a nebude dlouhodobý. Touto kondenzací lze předejít hlavně v koupelách použitím vhodného typu světlovodu s dostatešně těsným stropním difuzérem s dvou vrstvým zasklením nebo tepelně izolačním sklem v difuréru. Nelze použít jendnoduché zasklení a světlovod určený pro průmyslové užití. Zvýšené riziko mají také světlovody do 1m délky, zde se musí opravdu zvolit kvalitní výrobci, nevyplatí se šetřit. Naopak nejdražší systém se vším "vyřešeným" také nemusí být nejlepší. 

Světlovod má zkondenzovanou kopuli na střeše z vnější strany. Jedná se o běžnou kondenzaci na všech chladnějších površích.Ttoto se děje spíše v letních obdobích po ránu. Nejde o závadu, ale o běžný fyzikální úkaz. 

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

Social

.

.

.

.

.

.